يکشنبه 13 آذر 1401 - 11 جمادي الاول 1444 - 2022 دسامبر 04 - ساعت 14:51
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی  ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 266830
تاریخ انتشار : 5 مهر 1398 21:53
تعداد بازدید : 852

تشریح ویژگی های رهبری حضرت آیت الله خامنه ای در گفتگو با سیدحسن نصرالله

پنجمین و آخرین قسمت از گفتگوی تفصیلی دبیرکل حزب الله لبنان با دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای، امشب ساعت ۲۰ از شبکه ی سه سیما پخش خواهد شد.
رهبری و سید حسن نصرالله.jpg

حجت الاسلام والمسلمین سید حسن نصرالله در این بخش از گفتگو، شجاعانه ترین تصمیم رهبر انقلاب اسلامی در حوادث منطقه ای را ایستادگی فعالانه در برابر هجوم همه جانبه و خشمگینانه ی آمریکا به منطقه ی غرب آسیا پس از حوادث ۱۱سپتامبر دانست و افزود: «در آن روز، جرج بوش گفت که جهان یا با ما است یا علیه ما. او نیروهای آمریکا را به کشورهای اطراف ایران اعزام کرد. هرکس در مقابل او قرار می گرفت، آمریکا برای نابودی اش تلاش می کرد. بسیاری در منطقه دچار حالت ترس و وحشت شدید شدند، چراکه گمان می کردند آمریکا به منطقه می آید و بر آن مسلط می شود. من به یاد دارم در آن زمان، مقالاتی نوشته و در آن ها گفته شد که منطقه به مدت ۲۰۰ یا ۳۰۰ سال وارد عصر آمریکایی می شود و هیچ کس نمی تواند در برابر آمریکا بایستد و آن را شکست دهد. چه کسی مقابل آمریکا ایستاد؟ السید القائد. این اقدام تنها نیاز به شناخت تاریخی و آگاهی سیاسی و تدین و اخلاص ندارد، بلکه مستلزم برخورداری از سطح بالایی از شجاعت است. ایشان در مقابل تنها ابرقدرتِ متکبر استکباری در جهان ایستادند؛ ابرقدرت خشمگینی که به هیچ قید و بندی پایبند نیست. ایشان در مقابل آن ایستادند اما نه به حالت تسلیم که به صورت تهاجمی؛ یعنی کسی که نبرد مواجهه با پروژه ی آمریکایی در منطقه را طی سال های گذشته رهبری کرد، السید القائد بود.»

دبیرکل حزب الله لبنان در بخش دیگر این گفتگو به بیان ویژگی های شخصیتی رهبر انقلاب اسلامی پرداخت. وی در این زمینه به «داشتن اخلاص نسبت به خداوند متعال، اسلام، مسلمانان و مستضعفان و مظلومان»، «زهد و پارسایی»، «تواضع، مهربانی و رفتار پدرگونه نسبت به افراد»، «آگاهی سیاسی و تاریخی گسترده»، «داشتن اعتماد فراوان به خداوند»، «صاحب اندیشه بودن در مسائل فکری جهان اسلام» و «قدرت علمی و فقهی» رهبر انقلاب اشاره کرد و افزود: «از جمله مواردی که اعتقاد دارم جزو ویژگی های متمایز ایشان محسوب می شود، اعتماد بالای ایشان به خداوند متعال است. ما در اینجا از شخصی که برای عبادت در مکانی گوشه گرفته یا شخصی که در زمینه های آموزشی و علمی فعالیت می کند و می گوید اعتمادم به خداوند زیاد است، سخن نمی گوییم. امتحان حقیقی آن است که مسئولیتی را به اندازه ی حجم مسئولیت حضرت السید القائد در اداره ی جمهوری اسلامی، رهبری امت، مقابله با آمریکا و طاغوت های کره ی زمین و مستکبران جهان برعهده بگیری و از مستضعفان و مظلومان حمایت کنی، به سخت ترین کارزارهای نبرد بروی و بگویی من به خداوند اعتماد دارم و حقیقتاً هم اعتماد داشته باشی. فرق اینجاست؛ این، اعتماد واقعی به خداوند و برخورداری از قدرتِ ایجاد آن در دیگران است. مقصود من، تنها سخن گفتن از این اعتماد نیست، بلکه ایجاد آن در قلوب و عقول دیگرانی مانند حزب الله لبنان است. در سایه ی این اعتماد است که پیشرفت، آگاهی، مجاهدت و پیروزی حاصل می شود. با این اعتماد است که ملت ایران و جوانان ایرانی در مقابل آمریکا و تمامی چالش ها ایستاده اند. اگر خود السید القائد به این درجه ی عظیم از اعتماد به خداوند نرسیده بودند، نمی توانستند آن را به دیگران منتقل کنند.»

سیدحسن نصرالله در بخش دیگر این گفتگو در پاسخ به سؤالی درباره ی شیرین ترین خاطره اش از دیدارهایی که با رهبر انقلاب داشته، به یکی از دیدارهای خود در دهه ی ۹۰ میلادی با رهبر انقلاب اشاره کرد و گفت: «در سال های ۱۹۹۷ و ۱۹۹۸ به دلیل سختی ها، چالش ها و خطرات بسیار، مراحل سختی را سپری می کردیم و خسته شده بودیم. طبیعتاً آن موقع من جوان بودم، محاسنم کاملاً سیاه بود و باری که بر دوش داشتم، فراتر از طاقتم بود. یک بار که به ایران سفر کردم، در نزد السید القائد خطاب به ایشان گفتم «ای سید ما! چه کنم؟» السید القائد در آن زمان به من گفتند: «تو هنوز جوان هستی و تمام محاسنت سیاه است. من از خستگی چه بگویم که تمامی محاسنم سفید شده است؟» ایشان گفتند: «طبیعی است که انسان در مسیرش با چالش ها، سختی ها و مخاطراتی، گاهی از سوی دشمنان و گاهی از سوی دوستان خود مواجه شود. غالباً هم اذیت های دوستان، آزاردهنده تر از اذیت های دشمنان است و درد بیشتری را به انسان تحمیل می کند. در نهایت هم محدودیت هایی در بسیاری از امور وجود دارد. انسان گاهی از لحاظ روحی خسته می شود و به کسی احتیاج پیدا می کند که او را راهنمایی کرده و مسیر را به او نشان دهد. گاهی انسان به کسی احتیاج پیدا می کند که دستش را بگیرد؛ گاهی به کسی احتیاج پیدا می کند که او را آرام کند و از لحاظ روحی و معنوی به او آرامش و اطمینان ببخشد؛ گاهی هم به کسی نیاز پیدا می کند که قدرتش را افزایش داده و عزمش را راسخ سازد. در همه ی این اموری که بدان احتیاج داریم، ما خداوند متعال را داریم و به دیگران نیازی نداریم.»

وی ادامه داد: این ها جملگی صحبت های السید القائد بود که به دور از هرگونه تشریفاتی مطرح شد. ایشان در ادامه گفتند: «به همین دلیل، هرگاه احساس خستگی کردی و یا احساس سختی داشتی، توصیه می کنم که این راه را امتحان کنی. وارد یک اتاق شو و برای مدتی حتی پنج یا ده دقیقه یا ربع ساعت با خود خلوت کن و با خداوند متعال سخن بگو. ما اعتقاد داریم که خداوند حضور دارد، می شنود، می بیند و می داند و او قادر و غنی و حکیم است. یعنی همه ی آنچه را که ما بدان احتیاج داریم، خداوند داراست. پس با او سخن بگو و در این میان، نیازی به خواندن ادعیه ی پیامبر صلی الله علیه وآله وسلم و ائمه ی معصومین علیهم السلام نیست. با زبان خودت، به زبان عامیانه ی مردم، آنچه را که در ذهن و قلبت می گذرد بگو و خداوند می شنود و می بیند و او جواد و کریم و بخشنده و اهل عطف و کرم و مغفرت و هدایت و علم است. اگر این کار را انجام دهی، خداوند تعالی به تو آرامش و اطمینان و قدرت می دهد، دستت را می گیرد و هدایتت می کند. من این مسئله را از روی تجربه می گویم. امتحان کن و نتیجه اش را ببین.»

دبیرکل حزب الله لبنان همچنین در این بخش از گفتگوی اختصاصی خود با دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای، به محورهای زیر پرداخت: «خطر حضور داعش در عراق و لزوم هوشیاری عراقی ها نسبت به نقشه های ترامپ برای این کشور»، «نشانه های زوال آمریکا در منطقه ی غرب آسیا»، «توضیح تشکیلات حزب الله و ابعاد غیر نظامی آن در حوزه های علمی، سیاسی، تبلیغاتی، اجتماعی و خدماتی»، «کارشکنی های سعودی و آمریکا در مسیر حل مشکلات لبنان»، «اشراف اطلاعاتی حزب الله بر رژیم صهیونیستی»، «مطالعه ی کتاب خاطرات خودگفته ی رهبر انقلاب به زبان عربی» و «توضیح درباره ی زبان مکالمه در دیدارهای اعضای حزب الله با رهبر انقلاب».