يکشنبه 13 آذر 1401 - 11 جمادي الاول 1444 - 2022 دسامبر 04 - ساعت 15:41
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی  ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 266862
تاریخ انتشار : 1 فروردین 1399 12:0
تعداد بازدید : 838

ارتباط بین سیاست های نفتی بن سلمان و کرونا چیست؟

سیاست های نفتی بن سلمان و کرونا هر دو منجر به آن شده که سال 2020 شاهد یک بحران اقتصادی جهانی باشد.

کارشناسان در مراکز تحقیقاتی و علمی اتفاق نظر دارند که سال 2020 با یک بحران اقتصادی جهانی مواجه خواهد بود، این بحران اقتصادی از پیامد های انتشار سریع ویروس کرونا در اقصی نقاط جهان است. بحران اقتصادی ناشی از شیوع کرونا در جهان بخش حمل و نقل هوایی، گردشگری، عرصه صادرات و واردات و همچنین صنعت بورس دچار رکود شده است، این روند با انتشار کرونا در بیش از 100 کشور و ابتلای بیش از 150هزار نفر در جهان همچنان در حال شدت گرفتن است.

اما در این بین کرونا تنها مقصر رکود اقتصاد جهانی نیست، بر اساس اظهارات کارشناسان سیاست های نفتی "محمد بن سلمان" ولیعهد سعودی سهم گسترده ای از این رکود اقتصادی جهانی دارد.

پس از آنکه تلاش بن سلمان در متقاعد کردن روسیه برای کاهش 1.5 میلیون بشکه نفت در روز با شکست مواجه شد، ولیعهد عربستان تصمیم گرفت که جنگ اقتصادی شدیدی را علیه روسیه آغاز کند، در همین راستا قیمت نفت را تا ده دلار در هر بشکه کاهش داد و تولید نفت را تا حد چشمگیری افزایش داد، این اقدام بن سلمان موجب خشنودی دونالد ترامپ شد که در پی کاهش قیمت نفت بود.

کاهش قیمت نفت موجب افت شاخص بورس جهان و برخی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس بویژه عربستان و امارات بود که این افت همچنان ادامه دارد و در برخی کشورها این افت شاخص به 20 درصد می رسد.